,,Są miejsca będące krzykiem straszliwego bólu i cierpienia, który przyzywa przyszłość do szacunku między ludźmi, między narodami ...."
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
26-27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uchwalony on został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej, uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. W swej rezolucji Zgromadzenie Ogólne wezwało narody do podtrzymywania pamięci i edukacji na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
Młodzież naszej szkoły włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z okazji tejże rocznicy na górnym korytarzu mogliśmy obejrzeć wystawę pt. „ZAGŁADA ŻYDÓW EUROPEJSKICH, uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wirtualnym spotkaniu z panią Zofią Stępień ( Ratyńską-Bator) – z ust, której wysłuchali wstrząsającej opowieść ocalałej więźniarki o wojnie i piekle, jakie przeżyła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a zwieńczeniem szkolnym odchodów było przelanie swoich przemyśleń i emocji na papier w formie plakatu, ponieważ to właśnie nasze pokolenie ma zaszczyt być strażnikami pamięci o zbrodniach jakie dokonały się na naszej ziemi. To była najlepsza lekcja historii! Iwona Perczyńska











